Festiwale orkiestr dętych w świecie w XX i XXI wieku

                                                       1-3 lipca 2016 r.

                                                                 Łobez

 

            Wiedza o orkiestrach dętych, istniejących i działających szczególnie po 1945 roku jest ciągle jeszcze nie wystarczająca, przynajmniej w na Pomorzu Zachodnim, ponieważ badacze w swoich opracowaniach naukowych dość skutecznie pomijają tę formę muzykowania. Spotkanie naukowców poświęcone festiwalom orkiestr dętych w świecie jest w pewnym sensie kontynuacją konferencji  “Orkiestry dęte w kulturze europejskiej”, która odbyła sie w 2014 r.także w Łobzie.

            Ideą i celem  konferencji jest współczesny opis zmagań orkistrantów i orkiestr na różnorakich festiwalach w świecie, ma też poszerzyć wiedzę o tej formie muzykowania. Zamierzenia te możemy osiągnąć, przynajmniej w części, przybliżając aktualną wiedzę o organizacji i przebiegu festiwali dawniej i aktualnie jakie mają miejsce w praktyce i kulturze muzycznej różnych krajów europejskichoraz w świecie.

            Ważnym założeniem konferencji jest wskazanie dotychczasowych osiągnięć oraz bieżących kierunków badawczych w tym zakresie. Naukowe spotkanie stanowić winno teoretyczne dopełnienie praktyki instrumentalnej w orkiestrach dętych. Ważnym jest przesłanie tejże konferencji, aby wobec szerzącej się, w niektórych krajach, globalizacji i marginalizacji kultury muzycznej przyczynić się do głębszego zrozumienia muzyki instrumentalnej i jej znaczenia w kulturze własnego narodu. Zakładamy też, że wygłoszone i opublikowane referaty będą niezastąpionym źródłem rzetelnej wiedzy na temat przemian instrumentalnej kultury muzycznej, na przykładzie festiwali dla orkiestr dętych, na przestrzeni XX i początku XXI wieku, w określonych krajach Europy I Świata. Wygłoszone referaty ukażą się w publikacji wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

            Proponujemy następujące zagadnienia badawcze konferencji:

·                    historia wybranych festiwali, przeglądów orkiestr dętych w danym regionie lub kraju

·                    opis organizacji i przebiegu wybranego festiwalu

·                    widoczne różnice w dawnej i współczesnej praktyce organizacyjnej wybranego festiwalu

·                    najpopularniejsze fragmenty wybranego festiwalu opis i uzasadnienie

·                    Znaczenie festiwali orkiestr dętych dla rozwoju muzyki instrumentalnej i tej formy muzykowania w wybranym regionie lub kraju

 

 

            Organizatorami konferencji są:         

-Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Zakład Pomorza i Skandynawii Uniwersytetu Szczecińskiego.

-Łobeski Dom Kultury

 

            Konferencja będzie częścią składową większego przedsięwzięcia pn. XX Jubileyuszowy Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Big Bandów w Łobzie”, oraz „III Międzynarodowy Konkurs Instrumentalistów”

            Patronat medialny nad całością objęli: Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński, Prasa lokalna.

            Informacje i zgłoszenia kierować na adres: Dariusz Ledzion, dyrektor Łobeskiego Domu Kultury.   Łobeski Dom Kultury, 73-100 Łobez ul. Niepodległości 52. tel: (+48) 91 3974571.  kom. (+48) 512465914. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Uwaga: Organizatorzy pokrywają uczestnikom konferencji koszty wyżywienia i noclegu.